Zezwolenie na pobyt czasowy ze względu na pracę sezonową

Wybierz interesujące Cię zagadnienie lub poznaj pełną informację o zezwoleniu

Wprowadzenie

Zezwolenie na pobyt czasowy ze względu na pracę sezonową jest rodzajem zezwolenia na pobyt czasowy (tj. zezwolenia uprawniającego do przebywania w Polsce przez określony czas) udzielanym w celach dotyczących wykonywania w Polsce pracy kwalifikowanej jako praca sezonowa.

Praca sezonowa to praca wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym, w sektorach takich jak: rolnictwo, ogrodnictwo, turystyka, w ramach działalności uznanych za sezonowe, a określonych w załączniku do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca (Dz.U. z 2019, poz. 1845). Podstawę wykonywania takiej pracy musi stanowić umowa z podmiotem, którego siedziba lub miejsce zamieszkania albo oddział/zakład/inna forma zorganizowanej działalności znajduje się na terytorium Polski.

Więcej informacji na temat pracy sezonowej znajdziesz w sekcji Wykonywanie pracy.

Zezwolenie na pobyt czasowy ze względu na pracę sezonową jest udzielane w formie decyzji administracyjnej obywatelom państw trzecich (a więc osobom, które nie posiadają obywatelstwa jednego z państw UE, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu lub Szwajcarii) oraz bezpaństwowcom, którzy wjechali do Polski na podstawie wizy wydanej w celu pracy sezonowej albo w ramach ruchu bezwizowego, w związku z wnioskiem o wydanie zezwolenia na pracę sezonową wpisanym do ewidencji wniosków, o której mowa w art. 88p ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zezwolenie to jest udzielane, o ile zamierzają kontynuować pobyt w celu wykonywania pracy sezonowej (na rzecz podmiotu dotychczas powierzającego wykonywanie pracy lub u innego podmiotu powierzającego wykonywanie pracy), a okoliczność ta uzasadnia ich dalszy pobyt w Polsce.

Nie jest przy tym jednak wymagane, jak w przypadku większości zezwoleń na pobyt czasowy, by okoliczność ta uzasadniała pobyt dłuższy niż 3 miesiące. Konieczne jest natomiast, by posiadane przez cudzoziemca zezwolenie na pracę sezonową lub jego przedłużenie, pozostawało ważne w okresie przekraczającym okres pobytu określony w wizie albo okres pobytu w ramach ruchu bezwizowego.

Zezwolenie to jest udzielane przez wojewodę, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania cudzoziemca, a w przypadku postępowania odwoławczego – przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, na okres posiadanego przez cudzoziemca zezwolenia na pracę sezonową lub przedłużenia zezwolenia na pracę sezonową, nie dłuższy jednak niż 9 miesięcy od dnia pierwszego wjazdu do Polski, w celu pracy sezonowej, następującego w danym roku kalendarzowym.

Zezwolenie to nie zawiera warunków wykonywania pracy sezonowej i reguluje wyłącznie kwestię pobytu cudzoziemca w Polsce. Podstawa wykonywania pracy sezonowej wynika z zezwolenia na pracę sezonową lub jego przedłużenia, wydawanego przez właściwego starostę.

===============================================================================================

Pamiętaj!

  • Praca sezonowa nie może być wykonywania w ramach zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, które jest zezwoleniem o charakterze ogólnym, udzielanym w celach wykonywania pracy w Polsce. W przypadku wystąpienia z wnioskiem o takie zezwolenie w sytuacji wykonywania pracy sezonowej postępowanie w sprawie zezwolenia nie zostanie wszczęte.

  • Zezwolenie na pracę sezonową wydaje starosta właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi.

  • W razie wątpliwości dotyczących stwierdzenia, czy dany rodzaj pracy stanowi pracę sezonową i wymaga w związku z tym zezwolenia na pracę sezonową, skontaktuj się z najbliższym Powiatowym Urzędem Pracy lub Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej.

===============================================================================================

Uwaga !

  • Zezwolenie to nie może zostać udzielone obywatelom Ukrainy oraz innym obywatelom państw trzecich i bezpaństwowcom, którzy przybyli do Polski z Ukrainy po dniu 24 lutego 2022r. w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa i zostali objęci w Polsce ochroną czasową, zgodnie z decyzją wykonawczą Rady (UE) 2022/382 z dnia 4 marca 2022 r. stwierdzającą istnienie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy w rozumieniu art. 5 dyrektywy 2001/55/WE i skutkującą wprowadzeniem tymczasowej ochrony.

  • Zezwolenie nie może zostać również udzielone tym wysiedleńcom z Ukrainy, którzy wystąpili z wnioskiem o objęcie ich ochroną międzynarodową w Polsce i oczekują na jego rozpatrzenie lub taką ochroną zostali w Polsce objęci.

  • Jeśli jesteś obywatelem Ukrainy przed wystąpieniem o udzielenie tego zezwolenia zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi w sekcji poświęconej ochronie czasowej oraz specjalnym środkom przedłużenia pobytu w Polsce.

===============================================================================================

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente