Wymagane dokumenty

Dokumenty potwierdzające spełnienie wymogu dotyczącego posiadania przez cudzoziemca wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów utrzymania na terytorium RP i podróży powrotnej do państwa UE, które wydało cudzoziemcowi ww. dokument pobytowy lub wizę.

This page is not available in your chosen language.

Wymóg dotyczący posiadania środków finansowych na pokrycie kosztów utrzymania w Polsce oraz kosztów podróży powrotnej został dopełniony w różnych przepisach, do których odsyła art. 169a ust. 3 pkt 2 ustawy o cudzoziemcach.

W przypadku kosztów utrzymania, to zgodnie z art. 151 ust. 1a ustawy o cudzoziemcach, środki finansowe posiadane przez cudzoziemca, po odliczeniu kosztów zamieszkania, w ujęciu miesięcznym powinny być wyższe niż wysokość dochodu uprawniającego do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej określonych w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej w odniesieniu do cudzoziemca oraz każdego członka rodziny pozostającego na jego utrzymaniu. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 lipca 2024 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. z 2024 r., poz. 1044) progi dochodowe zostały ustanowione odpowiednio na poziomie 1010 zł dla osoby samotnie gospodarującej oraz 823 zł – dla każdej z osób w rodzinie.

Przyjmuje się, że koszty zamieszkania obejmują co najmniej wysokość stałych opłat związanych z eksploatacją lokalu zajmowanego przez cudzoziemca w rozliczeniu na liczbę osób zamieszkujących w tym lokalu, a ponadto opłaty za dostawy do lokalu energii elektrycznej, gazu, wody oraz odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych.

Skumulowana wielkość tych kosztów odliczana jest od środków finansowych wykazywanych przez cudzoziemca, toteż o ile nie został on wyłączony z konieczności udokumentowania kosztów zamieszkania na podstawie przepisów wykonawczych do ustawy, powinien udokumentować te koszty przedstawiając dokumenty potwierdzające wysokość tych kosztów. Na potrzeby opisywanej procedury, która posiada charakter uproszczony, jest wystarczające przyjęcia od cudzoziemca oświadczenia o wysokości kosztów eksploatacyjnych w zajmowanym lokalu.

Natomiast w odniesieniu do kosztów podróży powrotnej do państwa UE, które wydało naukowcowi dokument pobytowy lub wizę, wysokość posiadanych środków finansowych jest regulowana rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 marca 2022 r. w sprawie wysokości środków finansowych, jakie musi posiadać cudzoziemiec prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej badania naukowe lub prace rozwojowe lub korzystający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z mobilności długoterminowej naukowca (Dz. U. z 2022 r., poz. 751).

Rozporządzenie to ustanawia określoną wysokość środków, jakie cudzoziemiec musi udokumentować celem wykazania możliwości pokrycia kosztów podróży powrotnej albo tranzytu, w zależności od państwa z którego przybył. Analogiczna regulacja dotyczy członków rodziny cudzoziemca, którzy pozostają na jego utrzymaniu.

Środki te powinny wynosić:

  • 200 zł – w przypadku, jeśli osoby te przybyły z państwa UE sąsiadującego z Polską (tj. Litwy, Słowacji, Czech, Niemiec),

  • 500 zł – w przypadku, jeśli te osoby przybyły z państwa członkowskiego Unii Europejskiej niesąsiadującego z RP,

  • lub stanowić równoważność tych kwot w walutach obcych (według kursu waluty ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym złożenie zawiadomienia).

Rozporządzenie określa również katalog dokumentów, jakie potwierdzają możliwość uzyskania środków finansowych na pokrycie kosztów utrzymania i podróży cudzoziemca i członków jego rodziny pozostających na jego utrzymaniu. Są to:

  • czek podróżny,

  • zaświadczenie o wysokości limitu na karcie kredytowej wydane przez bank, który wystawił kartę kredytową,

  • zaświadczenie o posiadaniu środków pieniężnych w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

  • dokument potwierdzający przyznanie stypendium krajowego lub zagranicznego,

  • zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości zarobków.

Zaświadczenia, o których wyżej mowa, powinny być wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed dniem złożenia zawiadomienia.

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente