Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE

Wybierz interesujące cię zagadnienie lub poznaj pełną informację o zezwoleniu.

Wprowadzenie

Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE to uprawnienie do pobytu na terytorium Polski udzielane na czas nieokreślony obywatelom państw trzecich (tj. osobom, które nie posiadają obywatelstwa jednego z państw UE, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu lub Szwajcarii) lub bezpaństwowcom, którzy przebywają na terytorium Polski legalnie i nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat (przy czym okres ten jest naliczany w swoisty, poniżej objaśniony sposób) oraz spełniają łącznie wymogi w zakresie posiadania:

Z możliwości uzyskania tego zezwolenia zostali wyłączeni cudzoziemcy, którzy w chwili składania wniosku przebywają w Polsce m.in.:

  • w celu odbycia studiów, szkolenia zawodowego, nauki;

  • w związku z udzieleniem zgody na pobyt ze względów humanitarnych, zgody na pobyt tolerowany, azylu lub ochrony czasowa lub też ubieganiem się o udzielenie ochrony międzynarodowej (status uchodźcy, ochrona uzupełniająca) lub azylu;

  • na podstawie zezwoleń na pobyt czasowy: w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa (art. 139a ust. 1), w celu mobilności długoterminowej pracownika kadry kierowniczej, specjalisty lub pracownika odbywającego staż, w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa (art. 139o ust. 1), ze względu na okoliczności wymagające krótkotrwałego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 181 ust. 1).

Zezwolenie to udzielane jest w formie decyzji administracyjnej przez wojewodę, właściwego ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca, a w przypadku postępowania odwoławczego – przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. W przypadku udzielenia tego zezwolenia cudzoziemcowi wydawana jest karta pobytu ważna przez 5 lat, która po tym okresie podlega odnowieniu.

===============================================================================================

Pamiętaj!

  • Status rezydenta długoterminowego został ustanowiony na poziomie Unii Europejskiej (dyrektywa Rady 2003/109/WE z dnia 25 listopada 2003 r. dotyczącej statusu obywateli państw trzecich będących rezydentami długoterminowymi) i jest przewidziany dla wszystkich obywateli państw trzecich legalnie i długotrwale przebywających w państwach członkowskich Unii. Cudzoziemcy, którym przyznano ten status korzystają z uprawnień zbliżonych do obywateli unijnych, m.in. w obszarze zatrudnienia, edukacji czy ochrony socjalnej. Mogą skorzystać z prawa do łączenia rodzin oraz z prawa do zamieszkania na terytorium innego państwa członkowskiego UE przez okres przekraczający trzy miesiące w sytuacji, gdy podjęli w nim zatrudnienie, studia lub kształcenie zawodowe. Korzystają także ze wzmocnionej ochrony przed wydaleniem.

===============================================================================================

Uwaga !

  • Zezwolenie to nie może zostać udzielone obywatelom Ukrainy oraz innym obywatelom państw trzecich i bezpaństwowcom, którzy przybyli do Polski z Ukrainy po dniu 24 lutego 2022r. w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa i zostali objęci w Polsce ochroną czasową, zgodnie z decyzją wykonawczą Rady (UE) 2022/382 z dnia 4 marca 2022 r. stwierdzającą istnienie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy w rozumieniu art. 5 dyrektywy 2001/55/WE i skutkującą wprowadzeniem tymczasowej ochrony.

  • Zezwolenie nie może zostać również udzielone tym wysiedleńcom z Ukrainy, którzy wystąpili z wnioskiem o objęcie ich ochroną międzynarodową w Polsce i oczekują na jego rozpatrzenie.

  • Jeśli jesteś obywatelem Ukrainy przed wystąpieniem o udzielenie tego zezwolenia zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi w sekcji poświęconej ochronie czasowej oraz specjalnym środkom przedłużenia pobytu w Polsce.

===============================================================================================

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente