Zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji (Blue Card)

Wybierz interesujące cię zagadnienie lub poznaj pełną informację o zezwoleniu

Decyzja

Po zapoznaniu się z materiałem dowodowym i jego ewentualnym uzupełnieniu wojewoda orzeka w drodze decyzji administracyjnej o udzieleniu zezwolenia, o ile nie stwierdzi przeszkód do jego udzielenia, w tym oceni, iż wymogi dotyczące zezwolenia zostały spełnione. Decyzja o udzieleniu zezwolenia zawiera określenie wymogów wykonywania przez cudzoziemca pracy w Polsce.

Cudzoziemcowi, który uzyskał zezwolenie wydawana jest karta pobytu (więcej informacji w zakładce: „Karta pobytu”).

===============================================================================================

Decyzja o odmowie udzielenia zezwolenia

Wojewoda wyda decyzję administracyjną o odmowie udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy, jeśli stwierdzi istnienie podstawy do odmowy udzielenia zezwolenia, co:

- w odniesieniu do cudzoziemca może być związane z:

  • niespełnieniem wymogów do zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na deklarowany cel pobytu lub stwierdzeniem, że okoliczności, które są podstawą ubiegania się o to zezwolenie, nie uzasadniają pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres dłuższy niż 3 miesiące, lub

  • wpisem danych cudzoziemca do wykazu cudzoziemców, których pobyt jest na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej niepożądany, lub figurowaniem danych cudzoziemca w Systemie Informacyjnym Schengen do celów odmowy wjazdu, lub

  • obronnością lub bezpieczeństwem państwa lub ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego lub zobowiązaniami wynikającymi z postanowień ratyfikowanych umów międzynarodowych obowiązujących RP, lub

  • złożeniem w postępowaniu o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy wniosku zawierającego nieprawdziwe dane osobowe lub fałszywe informacje lub dołączeniem do tego wniosków dokumentów zawierających takie dane lub informacje, lub też zeznaniem nieprawdy lub zatajeniem prawdy albo podrobieniem lub przerobieniem dokumentu w celu użycia go jako autentycznego lub używaniem takiego dokumentu jako autentycznego, lub

  • zaleganiem z uiszczeniem podatków, z wyjątkiem przypadków gdy uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie, rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu, lub

  • niezwróceniem kosztów związanych z wydaniem i wykonaniem decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu, które zostały pokryte z budżetu państwa, lub

  • brakiem wyrażenia zgody na leczenie, w sytuacji podlegania obowiązkowi leczenia na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi,

  • złożeniem wniosku podczas nielegalnego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub nielegalnym pobytem na tym terytorium w dacie wydawania decyzji.

- w odniesieniu do podmiotu powierzającego wykonywanie pracy lub kontrolującego lub zarządzającego nim podmiotu może być związane z:

  • prawomocnym ukaraniem za wykroczenie, o którym mowa w art. 120 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, i w ciągu 2 lat od ukarania został ponownie ukarany za podobne wykroczenie lub

  • prawomocnym ukaraniem za wykroczenia, o których mowa w art. 120 ust. 3-5 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Ponadto wojewoda może odmówić tego zezwolenia w sytuacji, jeżeli:

  • w danym roku kalendarzowym został osiągnięty limit zezwoleń na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.

    Należy pamiętać, że ustalenie takiej kwoty przyjęć jest fakultatywne i jest zależne od oceny sytuacji na rynku pracy. Limity dotyczą wyłącznie zezwoleń udzielanych cudzoziemcom po raz pierwszy – jeśli ubiegasz się o kolejne zezwolenie Blue Card ustanowiony limit nie będzie Ciebie dotyczył. Dotąd nie przyjęto przepisów właściwych dla przyjęcia takiej kwoty, zatem wojewoda nie może odmówić udzielenia zezwolenia na tej podstawie.

Od decyzji o odmowie udzielenia zezwolenia służy odwołanie do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców (więcej w zakładce: „Odwołanie”).

===============================================================================================

Pamiętaj!

  • Wystąpienie z odwołaniem od decyzji wojewody w sprawie zezwolenia stanowi twoje prawo, a nie obowiązek.

  • Jeżeli zezwolenie nie zostanie Ci udzielone i nie posiadasz podstawy do dalszego pobytu w Polsce, a nie złożysz w terminie odwołania od decyzji wojewody, wówczas powinieneś opuścić terytorium Polski w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja wojewody stała się ostateczna. Jeśli nie wyjedziesz, może zostać wobec ciebie wydana decyzja o zobowiązaniu do powrotu (przejdź do zakładki „Zobowiązanie do powrotu i zakaz ponownego wjazdu”, aby dowiedzieć się więcej).

  • W przypadku złożenia kolejnego wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy lub zezwolenia o charakterze bezterminowym (tj. na pobyt stały lub na pobyt rezydenta długoterminowego UE) w tym terminie, wniosek ten nie zostanie rozpatrzony. Przepisy przewidują bowiem odmowę wszczęcia postępowania w takim przypadku. Odmowa wszczęcia postępowania następuje w formie postanowienia, na które służy zażalenie.

  • W przypadku, jeśli zezwolenie nie zostało Ci udzielone, a decyzja w tej sprawie stała się ostateczna, możesz wystąpić o zwrot opłaty skarbowej. Szczegółowe informacje o procedurze znajdziesz tutaj.

  • Obejrzyj film instruktażowy, aby dowiedzieć się więcej.

===============================================================================================

Specjalne zezwolenie dla obywateli Ukrainy

Jeżeli w toku postępowania w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy wojewoda oceni, że obywatel Ukrainy :

  • nie spełnia wymogów dotyczących udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy, o jakie się ubiega lub

  • zachodzą okoliczności uzasadniające odmowę udzielenia tego zezwolenia (inne jednak niż wymienione w art. 100 ust. 1 pkt 2-5 ustawy o cudzoziemcach)

- a zatem, że udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w zwykłym trybie nie jest możliwe, wówczas orzeknie o udzieleniu zezwolenia na pobyt czasowy na podstawie art. 42a ustawy specjalnej. Zezwolenie to udzielane jest na okres 1 roku. Decyzja o jego udzielaniu musi zostać wydana przed dniem 4 marca 2024r.

Zezwolenie na pobyt czasowy w trybie art. 42a ust. 1 ustawy specjalnej nie zostanie udzielone obywatelowi Ukrainy w następujących przypadkach:

  • jego dane figurują w rejestrach do celów odmowy wjazdu i pobytu (więcej informacji tutaj ),

  • wymagają tego względy obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego lub zobowiązania wynikające z postanowień ratyfikowanych umów międzynarodowych obowiązujących Rzeczpospolitą Polską.

  • złożył on wniosek zawierający nieprawdziwe dane osobowe lub fałszywe informacje lub dołączył do niego dokumenty zawierające takie dane lub informacje, lub zeznał on nieprawdę lub zataił prawdę albo podrobił lub przerobił dokument w celu użycia go jako autentycznego lub takiego dokumentu używał jako autentycznego.

===============================================================================================

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente