Zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji (Blue Card)

Wybierz interesujące cię zagadnienie lub poznaj pełną informację o zezwoleniu

Wprowadzenie

Zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji jest rodzajem zezwolenia na pobyt czasowy dedykowanym specjalistom (pracownikom wyższego szczebla i ekspertom) wykonującym w Polsce pracę wymagającą wysokich kwalifikacji lub specjalistycznych umiejętności. Najczęstszymi beneficjentami tego zezwolenia są pracownicy sektora IT, choć samo zezwolenie nie jest ograniczone do konkretnych branż czy sektorów gospodarki.

Podobnie jak zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, zezwolenie to jest tzw. „zezwoleniem jednolitym”, jako, że łączy w sobie elementy zezwolenia na pobyt (tj. zezwolenia, które uprawnia do przebywania na terytorium Polski) oraz zezwolenia na pracę (tj. zezwolenia uprawniającego do wykonywania pracy w Polsce, zgodnie z jego warunkami).

Zezwolenie to powszechnie znane jest pod nazwą "Niebieskiej Karty" lub "zezwolenia Blue Card" – co wynika z faktu, że przepisy regulujące to zezwolenie stanowią wdrożenie do polskiego prawa zapisów dyrektywy 2009/50/WE tworzącej system niebieskiej karty w UE. W ramach tego systemu posiadaczom Niebieskiej Karty przysługują określone przywileje, w tym w obszarze mobilności wewnątrzunijnej czy zasad nabycia statusu rezydenta długoterminowego UE, co odróżnia to zezwolenie m.in. od zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.

Zezwolenie to udzielane jest w formie decyzji administracyjnej obywatelom państw trzecich (a więc osobom, które nie posiadają obywatelstwa jednego z państw UE, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu lub Szwajcarii) oraz bezpaństwowcom zamierzającym podjąć lub kontynuować pracę na terytorium Polski w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. Do wykonywania takiej pracy konieczne jest ukończenie studiów wyższych lub posiadanie co najmniej 5-letniego doświadczenia zawodowego na porównywalnym poziomie. Warunkiem udzielenia zezwolenia jest, by wykonywanie pracy w Polsce uzasadniało ich pobyt przez okres dłuższy niż 3 miesiące.

===============================================================================================

Z możliwości uzyskania tego zezwolenia zostali wyłączeni:

  • cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt czasowy: w celu prowadzenia badań naukowych lub w celu mobilności długoterminowej naukowca oraz ci, którzy ubiegają się o jedno z tych zezwoleń;

  • cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt czasowy, o którym mowa w art. 186 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o cudzoziemcach;

  • pracownicy delegowani przez pracodawcę zagranicznego posiadającego siedzibę poza terytorium RP – jeśli należysz do tej kategorii pracowników sprawdź możliwości uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy przez cudzoziemca delegowanego przez pracodawcę zagranicznego na terytorium RP;

  • pracownicy sezonowi, tj. cudzoziemcy wykonujący pracę uznawaną przez prawo za sezonową (np. w rolnictwie lub turystyce) - jeśli należysz do tej kategorii pracowników sprawdź możliwości uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na pracę sezonową;

  • cudzoziemcy przebywający na terytorium Polski na podstawie zobowiązań określonych w umowach międzynarodowych dotyczących ułatwienia wjazdu i czasowego pobytu niektórych kategorii osób fizycznych zajmujących się wymianą handlową lub inwestycjami;

  • cudzoziemcy przebywający na terytorium Polski na podstawie wizy (krajowej lub Schengen) wydanej przez konsula RP w celu turystycznym lub odwiedzin u rodziny lub przyjaciół;

  • cudzoziemcy przebywający na terytorium Polski na podstawie wizy w celu turystycznym lub w celu odwiedzin u rodziny lub przyjaciół, na podstawie wizy wydanej przez inne państwo obszaru Schengen;

===============================================================================================

Zezwolenie to jest udzielane przez wojewodę, właściwego ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca, a w przypadku postępowania odwoławczego – przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, na okres o 3 miesiące dłuższy od okresu wykonywania pracy, nie dłużej jednak niż na okres 3 lat. Minimalny okres, na jaki zezwolenie to może zostać udzielone, wynosi zatem 6 miesięcy.

Zezwolenie to nie odnawia się automatycznie – cudzoziemiec zainteresowany kontynuacją pobytu w Polsce przed upływem jego ważności powinien wystąpić o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, np. kolejnego zezwolenia na pobyt czasowy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, lub zezwolenia o charakterze bezterminowym (tj. zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE), o ile spełnia warunki do jego udzielenia.

Zezwolenie to może zawierać wymogi wykonywania pracy na terytorium Polski, w tym wskazywać podmiot powierzający wykonywanie pracy oraz określać m.in. stanowisko i poziom otrzymywanego wynagrodzenia. Wykonywanie pracy niezgodnie z tymi wymogami, o ile zostały określone w treści decyzji i nie zostały następnie zmienione, w przypadku, jeśli zmiana taka była wymagana, jest niezgodne z przepisami i może skutkować wydaniem decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu lub odpowiedzialnością wykroczeniową.

===============================================================================================

Uwaga - ważna informacja dla obywateli Ukrainy i innych wysiedleńców z Ukrainy posiadających status "UKR"!

  • O zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji od dnia 1 kwietnia 2023 r. mogą ubiegać się obywatele Ukrainy, ich małżonkowie oraz inni cudzoziemcy, którzy korzystają z ochrony czasowej w Polsce, na zasadach określonych w ustawie specjalnej, o ile przebywają w Polsce legalnie i posiadają numer PESEL z adnotacją "UKR".

===============================================================================================

Uwaga - ważna informacja dla pozostałych wysiedleńców z Ukrainy!

  • Zezwolenie to nie może zostać udzielone innym obywatelom państw trzecich i bezpaństwowcom, którzy przybyli do Polski z Ukrainy po dniu 24 lutego 2022r. w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa i zostali objęci w Polsce ochroną czasową, zgodnie z decyzją wykonawczą Rady (UE) 2022/382 z dnia 4 marca 2022 r. stwierdzającą istnienie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy w rozumieniu art. 5 dyrektywy 2001/55/WE i skutkującą wprowadzeniem tymczasowej ochrony.

  • Zezwolenie nie może zostać również udzielone tym wysiedleńcom z Ukrainy, którzy wystąpili z wnioskiem o objęcie ich ochroną międzynarodową w Polsce i oczekują na jego rozpatrzenie lub taką ochroną zostali w Polsce objęci.

===============================================================================================

Pamiętaj!

  • Ograniczenia w możliwości ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji dotyczą wyłącznie tych obywateli Ukrainy, których pobyt reguluje art. 2 ust. 1 ustawy specjalnej (tj. tych, którzy korzystają z ochrony czasowej w Polsce). Wszyscy inni obywatele Ukrainy, którzy przebywają w Polsce na zasadach ogólnych, np. na podstawie ważnej karty pobytu (także w przypadku jej przedłużenia na mocy ustawy specjalnej), mogą, co do zasady, ubiegać się o jego udzielenie.

  • Jeżeli jesteś obywatelem Ukrainy i ubiegasz się o zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, ale:

  • nie spełniasz wymogów dotyczących udzielenia ci tego zezwolenia ze względu na deklarowany cel pobytu (np. nie otrzymujesz wynagrodzenia w odpowiedniej wysokości) lub

  • zamiar podjęcia lub kontynuacji zatrudnienia nie uzasadnia twojego  w Polsce przez okres dłuższy niż 3 miesiące lub

  • zachodzą okoliczności uzasadniające odmowę udzielenia tego zezwolenia, ale inne niż określone w art. 100 ust. 1 pkt 2-5 ustawy o cudzoziemcach (np. przebywasz w Polsce nielegalnie)

- wówczas na zasadzie wyjątku zostanie ci udzielone specjalne zezwolenia na pobyt czasowy na okres 1 roku. Zezwolenie to jest uregulowane w przepisach ustawy specjalnej (art. 42a ust. 1). Możliwość jego udzielenia nie ogranicza się do obywateli Ukrainy posiadających status „UKR”. Jest natomiast ograniczona czasowo - ostateczna decyzja w sprawie musi zostać wydana do dnia 4 marca 2024r.

===============================================================================================

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente