Wizy i procedury wizowe

Dozwolony okres pobytu - sposób naliczania

Wiza Schengen

Okres dozwolonego pobytu na wizie Schengen oblicza się biorąc pod uwagę liczbę dni dozwolonego pobytu, okres ważności wizy oraz liczbę dozwolonych wjazdów do strefy Schengen.

===============================================================================================

Przykład:

Cudzoziemcowi wydano wizę uprawniającą do jednokrotnego wjazdu, z okresem dozwolonego pobytu 30 dni oraz okresem ważności od 1 marca do 29 maja. Cudzoziemiec może zatem wjechać jednokrotnie do strefy Schengen i powinien ją opuścić przed upływem 30 dni (wliczając w to dzień wjazdu i wyjazdu), ale nie później niż 29 maja.

Przykład:

Cudzoziemcowi wydano wizę uprawniającą do dwukrotnego wjazdu, z okresem dozwolonego pobytu 60 dni oraz okresem ważności od 1 marca do 15 lipca. Cudzoziemiec przebywał w strefie Schengen od 12 marca do 20 kwietnia. Chciałby przyjechać do Polski na urlop wypoczynkowy i zastanawia się na ile dni i kiedy może przyjechać. Cudzoziemiec wykorzystał już 40 dni z okresu dozwolonego pobytu. Może zatem przyjechać na maksymalnie 20 dni licząc łącznie z datę wjazdu i wyjechać nie później niż 15 lipca.

===============================================================================================

W przypadku wizy pozwalającej na wjazd wielokrotny, cudzoziemiec może wielokrotnie wjeżdżać do obszaru Schengen, a łączny okres pobytu nie może przekroczyć liczby dni wskazanej w naklejce wizowej w okresie ważności wizy.

Wizy Schengen z okresem ważności niż 180 dni wydaje się wyłącznie jako wizy uprawniające do wielokrotnego wjazdu z okresem pobytem oznaczonym jako 90 dni w każdym okresie 180-dniowym podczas ważności wizy.

Przykład:

Powyższa wiza Schengen (Typ: C), jest wizą uprawniającą do wielokrotnego wjazdu (MULT) w okresie od 28 sierpnia 2020 r. do 28 sierpnia 2022 r., uprawniającą do przebywania w państwach obszaru Schengen przez 90 dni w każdym 180-dniowym okresie.

Wiza krajowa

Okres dozwolonego pobytu na wizie krajowej oblicza się biorąc pod uwagę liczbę dni dozwolonego pobytu, okres ważności wizy oraz liczbę dozwolonych wjazdów.

Łączny okres pobytu nie może przekroczyć liczby dni pobytu wskazanej w wizie krajowej we wskazanym okresie ważności wizy. Cudzoziemiec posiadający wizę krajową może przebywać w innym państwie obszaru Schengen niż państwo, które wydało wizę krajową nie dłużej niż 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu.

Liczba wjazdów oznacza w przypadku wiz krajowych wydanych przez Rzeczpospolitą Polską oznacza łączną liczbę dozwolonych przekroczeń granicy zewnętrznej państw członkowskich.

Przykład:

Powyższa wiza jest wizą krajową (D) uprawniającą do jednokrotnego wjazdu (01) do Polski na okres 120 dni od 25 października 2020 r. do 21 lutego 2021 r.

Łączenie okresu dozwolonego pobytu na wizie Schengen z pobytem długoterminowym

Pobyt krótkoterminowy (na wizie Schengen) można łączyć z pobytem długoterminowym (na wizie krajowej lub innym tytule pobytowym). Okresy dozwolonego pobytu liczone są w tym wypadku osobno.

W przypadku, w którym pobyt krótkoterminowy następuje po upływie okresu ważności tytułu pobytowego, należy pamiętać, iż maksymalny dozwolony okres pobytu to 90 dni, po których cudzoziemiec musi opuścić terytorium państw członkowskich, chyba że w międzyczasie uzyska nowy tytuł pobytowy lub wizę krajową.

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente