Wizy i procedury wizowe

Rozpatrzenie wniosku

W trakcie rozpatrywania wniosku, organ właściwy do rozpatrzenia wniosku przeprowadza kolejno następujące czynności:

  • sprawdza, czy zostały spełnione wymogi formalne dotyczące złożenia wniosku,

  • wprowadza dane do systemu VIS (w przypadku wniosku o wizę Schengen),

  • umieszcza stempel świadczący o dopuszczalności wniosku (z wyjątkiem paszportów dyplomatycznych, służbowych lub serwisowych),

  • weryfikuje spełnienie przez cudzoziemca warunków wjazdu, o których mowa jest w art. 6 ust. 1 lit. a), c), d) i e) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeksu granicznego Schengen),

  • ocenia środki utrzymania na planowany pobyt uwzględniając długość i cel pobytu oraz średnie koszty niedrogiego zakwaterowania i wyżywienia w danym państwie członkowskim uwzględniające czas planowanego pobytu,

  • może przeprowadzić rozmowę z osobą ubiegającą się o wizę i zażądać dodatkowych dokumentów,

  • przeprowadza konsultacje wizowe

  • może przeprowadzić konsultacje z art. 25 konwencji wykonawczej do układu z Schengen z dnia 14 czerwca 1985 roku między Rządami Państw Unii Gospodarczej Beneluksu, Republiki Federalnej Niemiec oraz Republiki Francuskiej w sprawie stopniowego znoszenia kontroli na wspólnych granicach konwencji wykonawczej Schengen (konwencji wykonawczej Schengen) w przypadku wizy krajowej.

===============================================================================================

Ważne!

  • Organ rozpatrujący wniosek wizowy, tj. konsul lub minister właściwy do spraw zagranicznych, jest jedynym organem, który może odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące procesu wizowego.

===============================================================================================

Zasięganie opinii organów centralnych (konsultacje wizowe)

W przypadku, w którym przynajmniej jedno z państw członkowskich wymaga, aby skonsultować jego organy centralne przy rozpatrywaniu wniosków o wizę Schengen złożonych przez obywateli określonych państw trzecich lub szczególnych kategorii obywateli tychże państw, organy rozpatrujące wnioski wizowe przeprowadzają konsultacje za pośrednictwem swych organów centralnych. Państwa wymagające konsultacji mają 7 dni kalendarzowych na wyrażenie swoich zastrzeżeń, wyłącznie w przypadkach, w których osoba, która złożyła wniosek może stanowić zagrożenie dla porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego, stosunków międzynarodowych lub zdrowia publicznego.

W przypadku konsultacji dotyczących wniosków wizowych złożonych w konsultach RP lub też gdy to polski organ centralny zastrzegł wymógł zasięgania jego opinii zgodnie z art. 22 kodeksu wizowego, konsultacje te są przeprowadzane zgodnie z odpowiednio z art. 67 ust. 1 oraz art. 68 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach za pośrednictwem Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

W przypadku, w którym wymagane jest zasięgnięcie opinii polskiego organu centralnego, Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców konsultuje się z Komendantem Głównym Straży Granicznej, Komendantem Głównym Policji, Szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Szefem Agencji Wywiadu oraz ministrem właściwym do spraw zagranicznych, którzy przekazują ewentualne zastrzeżenie w terminie 5 dni od dnia otrzymania wniosku w tej sprawie.

W przypadkach, w których wymagane jest zasięgnięcie opinii centralnego organu RP przez organy wizowe innych państw członkowskie, konsul RP jest także zobowiązany do zasięgania opinii ww. organów RP. W powyższym wypadku, oprócz kwestii związanych z zagrożeniem dla porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego, stosunków międzynarodowych lub zdrowia publicznego, podlegają ocenie ww. organów kwestie związane z weryfikacją celu i warunków planowanego pobytu.

Analogicznie, konsul RP może zwrócić się o zbadanie przez ww. przesłanek odmowy wydania wizy (art. 32 ust. 1 lit. a tiret ii oraz vi kodeksu wizowego) w stosunku do wniosków o wizę Schengen niepodlegających obowiązkowi konsultacyjnemu oraz w analogicznych przypadkach dotyczących wiz krajowych (art. 65 ust. 1 pkt 5 oraz 8 ustawy o cudzoziemcach).

W ww. przypadkach organy krajowe przekazują swoją opinię w ciągu 5 dni (z możliwością przedłużenia o dodatkowe 20 dni).

Dodatkowo konsul RP może wnioskować w przypadku wiz krajowych złożonych w celu odbycia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich albo kształcenia się w szkole doktorskiej, prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych, odbycia stażu, udziału w programie wolontariatu europejskiego, aby organy RP przeprowadziły dodatkowe sprawdzenie dotyczące wiarygodności podmiotu prowadzącego studia, badania naukowe, prace rozwojowe, staż lub program wolontariatu europejskiego (przesłanki odmowy wydania wizy z art. 65 ust. 1a oraz 1c-1e ustawy o cudzoziemcach). W tym przypadku organy krajowe mają 20 dni na przeprowadzenie takich sprawdzeń, z możliwością przedłużenia o kolejne 25 dni.

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Voluptatum sed necessitatibus in voluptas, laboriosam adipisci aliquam earum libero sapiente